• Prvá škola v Trakoviciach

Odkaz učiteľom a žiakom

Z roku 1840 je známy miestny učiteľ Hečko. V Trakoviciach bol učiteľ od roku 1876, ktorý bol zároveň aj notárom. V roku 1876 boli postavené dve triedy. Školu vtedy navštevovalo 170 detí. Novú školu postavili v roku 1888, pričom pôvodnú starú zbúrali. Učiteľom tu bol Karol Heidler. V roku 1936 sa rozhodlo o výstavbe chýbajúcich dvoch tried. Staveniskom sa stal pozemok pri soche sv. Vendelína. Budova školy sa neustále opravovala, ale keďže nevyhovovala pre nedostatočné priestory, obec sa v 50. rokoch rozhodla pre stavbu novej školy. V novej škole sa začalo učiť 25. 9. 1960 v 8 triedach. Jednoposchodová budova Základnej školy Trakovice bola postavená v roku 1961. V súčasnosti má zriadených 13 základných učební, školskú dielňu, kuchyňu pre prípravu dievčat, dve počítačové učebne, žiacku knižnicu, jazykové laboratórium. Telocvičňa bola postavená v roku 1986, školská jedáleň v roku 1993. Areál školy má hádzanárske ihrisko a odpočinkový kút pre deti. Základnú školu Trakovice navštevujú žiaci 1.- 9. ročníka z Trakovíc a 5.- 9. ročníka z Malženíc, Žlkoviec a Ratkoviec.