• Comenius 2010-2012

Partneri:

1. ZŠ s MŠ Trakovice - Slovensko

2. Zespol Szkól 2 Szkola Podstawowa 1 Wodzislaw Slaski - Poľsko

3. C.E.P. Aperribai L. H. I. Galdakao - Španielsko (Baskicko)

4. Lágafellsskóli Mosfellssbaer - Island

Plán projektu:

November 2010 - stretnutie v Španielsku - plán úloh, organizácia, vytvorenie blogu

Január - Február 2011 - Moja obec - fotografie, PPS

Marec 2011 - stretnutie na Slovensku

Máj - Jún 2011 - Môj voľný čas, videokonferencia

Máj 2011 - stretnutie na Islande, prezentácia výsledkov

September 2011 - stretnutie v Poľsku

November - December 2011 - Tradičné jedlá - recepty, tradičné produkty

Január - Február 2012 - Spoločný komiks, minislovník

Marec - Apríl 2012 - Zbierka E-magazínov detí (Brožúry a publikácie na internete)

Máj 2012 - stretnutie na Slovensku

Španielsko 2010

Projekt Comenius, do ktorého bola zapojená aj naša škola pokračovala návštevou Španielska, konkrétne oblasti Baskicka. Po náročnej ceste lietadlom nás čakali na letisku naši hostitelia a ubytovali sme sa na hoteli v meste Bilbao. Na druhý deň sme ráno navštívili radnicu v meste Galdakao, kde nás privítali zástupcovia mesta. Naše kroky potom viedli do školy v Galdakao, kde zvítali deti krátkym kultúrnym program nás i ďalších učiteľov zo zahraničia zapojených do projektu Comenius. Následne sme si mohli pozrieť celú školu v Galdakao. Poobede sa konal pracovný míting, kde sme sa dohodli na náplni práce a programe nášho Projektu Comenius na nasledujúce týždne – vytvorenie blogu na internete, náš E-magazín.

Večer sme sa zúčastnili spoločnej večere v Bilbau. Následný deň sme si pozreli kultúrne pamiatky, múzeum a miestny parlament v meste Guernica. Ďalším cieľom našej návštevy bola poľnohospodárska škola a farma na pobreží Biskajského zálivu neďaleko mesta San Sebastian. Následným dňom sme absolvovali návštevu historického centra Bilbaa, plavbu loďou a pozreli sme si Guggenheimovo múzeum moderného umenia, kde sme mohli obdivovať umenie z celého sveta.

Poľsko 2011

Projekt Comenius – E-magazín, pokračoval v ďalšom roku návštevou Poľska, v meste Wodzislaw Slaski, ktoré je na juhu v regióne Sliezska, blízko slovenských a českých hraníc. Po vyčerpávajúcej ceste autom do Poľska sme sa ubytovali na hoteli. Následný deň sme navštívili radnicu v meste Wodzislaw Slaski, kde nás privítali zástupcovia mesta. Potom sme šli do školy, kde nás uvítala pani riaditeľka, pedagogický zbor a deti s kultúrnym programom. Po prehliadke školy sa konal míting, kde sa hodnotila doterajšia práca v rámci projektu a určili sa úlohy do ďalšieho stretnutia na Slovensku. Potom sme si pozreli kultúrne a historické pamiatky mesta a išli na večeru. Druhý deň sme absolvovali návštevu zámku a skanzenu, kde sme sa mohli zoznámiť s miestnou históriou Sliezska. Po prehliadke zámku bol v záhrade piknik, kde sme sa občerstvili. Následne sme boli v múzeu a v pivovare Žiwiec, kde sme sa dozvedeli o histórii a výrobe piva. Zaujímavá a podnetná bola návšteva bane a múzea baníctva, keďže región Sliezska je svetovo známy dolovaním uhlia a rudy. Zišli sme dolu do bane, ktorá je dnes už zatvorená a previezli sme sa loďkou z jednej štôlne do druhej. Bolo to síce klaustrofobické, ale určite to bol pre nás silný zážitok. Vonku pri múzeu boli vystavené staré lokomotívy, ktoré sme si tiež veľmi radi pozreli. Po záverečnej spoločnej večeri sme sa rozlúčili a plný dojmov a zážitkov sme odcestovali domov na Slovensko.

Poľsko 2011

Projekt Comenius – E-magazín v meste Wodzislaw Slaski v južnom Poľsku znamenal pre nás výzvu a mohli sme poznať našich poľských priateľov, ktorí nás vrelo privítali. Naša cesta začala po diaľnici a potom sme sa menšími cestami dostali až do Poľska. V prvý deň projektu sme navštívili radnicu v meste Wodzislaw Slaski, kde nás privítali poslanci mesta. Následne sme si pozreli školu, kde nás privítali pani riaditeľka, učitelia a žiaci s krátkym kultúrnym vystúpením. Potom ako sme si pozreli školu sme mali pracovný míting, kde sme zhodnotili prebiehajúci projekt. V diskusii sme si vytýčili ako bude projekt pokračovať a kedy sa stretneme na Slovensku. Po skončení sme si pozreli pamätihodnosti mesta.  Na druhý deň sme si pozreli zámok a skanzen a takisto sme spoznali históriu južného Poľska – Sliezska. Po prehliadke sme mali piknik v prírode. Potom sme boli na exkurzii v pivovare Žiwiec, kde sme sa dozvedeli o miestnej výrobe piva. Veľmi zaujímavá bola aj návšteva bane, keďže Sliezsko je známe aj u nás hlavne kvôli uhliu. Previezli sme sa loďkou v štôlni, bol to zážitok určite veľmi silný pre všetkých. V exteriéri sme videli staré vozne vlakov, ktoré prevážali tovar aj ľudí. Po večeri sme na druhý deň odcestovali domov – smer Slovensko.