• Otvorená škola 2009 - IKT

1.        Cieľ projektu:

- motivácia žiakov k aktívnemu využívaniu moderných metód a vyučovacích pomôcok už od 1. ročníka v spolupráci s MŠ,

- nadobúdať zručnosti týkajúce sa komunikácie, aplikovania poznatkov, spolupráce a sebavyjadrenia (samostatné čiastkové ciele sú uvedené v popise aktivity) vyžívať  získané vedomosti prakticky. Činnosti a aktivity zamerané na rozvoj kľúčových kompetencií,

- zvýšiť digitálnu gramotnosť žiakov, učiteľov a rodičov, používanie PC ako zdroj informácii, vedieť prezentovať získané vedomosti pomocou IKT,

- precvičovať si vedomosti pomocou testov, výukových CD, využívať výučbové CD vo vyučovacom procese, aplikovať získané vedomosti a zručnosti pri vytváraní obrázkového čítania,   zhotovovania diplomov, robenia výskumov, zaznamenávania výsledkov do tabuliek,  vytvárania časopisov, projektov.

- pre učiteľov je aktivita postavená na vytvorenie metodických materiálov a využívanie IKT vo vyučovacom procese na ZŠ v spolupráci so ZŠ Malženice,

- prezentovať výsledky školy, žiakov na internetovej stránke školy,

- komunikovať so školou pomocou IKT

2.    Zámer projektu:

A/ Vzdelávanie pedagógov

Aktivita je zameraná na vzdelávanie učiteľov a na využívanie IKT v praxi.

Precvičiť sa v tvorbe prezentácií v PowerPointe a v práci s multimediálnou technikou /IBIM, dataprojektor, skener/ a s výučbovými CD.

Naučiť sa vytvárať projekty /projektové vyučovanie/ a následne ich ukladať na webovú stránku.

Na predmetovej úrovni mať možnosť si vymeniť skúsenosti s využívaním IKT aj so školou s ktorou spolupracujeme na 1. stupni ZŠ Malženice.

B/ Vzdelávanie pre žiakov

a) Naučiť sa pracovať s kresliacim programom NaturalArt a so Skicárom – svoje zručnosti si rozšíria žiaci 1. stupňa a deti MŠ v rámci spoločných hodín informatiky s prvákmi.

b) Naučiť sa pracovať v programe Word, PowerPoint – žiaci 2. stupňa. Pripravia prezentácia k predmetom Zemepis, Biológia, Dejepis.

c) Naučiť sa komunikovať cez internet a Skype s partnerskou školou – rozvíjať si aj komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.

d) Vedieť spraviť z nafotených fotiek krátke video.

c) Naučiť sa pracovať s výukovými CD, fotoaparátom a kamerou. Vedieť si spustiť hudbu, nahrať zvukový záznam, spraviť krátke video z fotiek.

Pripraviť fotosúťaž: Najzaujímavejšie fotky z môjho okolia. Hlasovanie prebehne na internete.

Tieto aktivity sa uskutočnia v rámci vyučovania

C/ Vzdelávanie pre verejnosť

a) umožniť verejnosti (rodičom) vyhľadávať informácie k ďalšiemu vzdelávaniu na internet – Internetová kaviareň

b) pripraviť kurz Wordu a Excelu